vineri, 27 mai 2011

HCM Constanţa, în finala Cupei României

birou notarial

HCM Constanţa a câştigat al şaselea titlu din istorie HCM Constanţa a câştigat al şaselea titlu din istorie / FOTO: www.constantahcm.ro/Telegraf

A doua semifinală de joi a fost cel mai încrâncenat meci din actuala ediţie a Cupei României. Campioana lupta pentru obţinerea eventului, în timp ce clujenii aveau ultima şansă în drumul spre cupe europene. Ardelenii au dominat mare parte din confruntare, conducând la pauză cu 12-11 şi cu 18-15 (min. 44), pe fondul unui joc slab în defensivă al "marinarilor". În minutul 51, HCM a reuşit să revină în joc, 19-20, meciul continuând dramatic, sub semnul egalităţii (21-21, min. 58). Un minut mai târziu, campioana a marcat pentru 22-21, iar clujenii au ratat ultimul atac, zarurile fiind deja aruncate.

Principalii marcatori ai partidei au fost Toma, cu 6 goluri, pentru HCM, respectiv Ghionea, 8 reuşite, pentru formaţia clujeană.

În prima semifinală a zilei, Energia Pandurii Tg. Jiu a eliminat medaliata cu bronz a sezonului, CSU Suceava, scor 33-25, calificându-se în finala de vineri (ora 20.00), pe care o va disputa în compania campioanei HCM Constanţa. Energia a avut motiv de bucurie mult mai mare. Indiferent de rezultatul meciului din finală, ei vor juca în Cupa Cupelor, deşi au încheiat Liga Naţională pe locul 7, HCM Constanţa având deja drept de joc în Liga Campionilor.

Marea perdantă a sezonului este formaţia "U" Transilvania Cluj, care a încheiat campionatul pe locul cinci, dar ratează cupele europene. La masculin, în sezonul 2011-2012, România poate înscrie în cupele europene primele patru clasate în Liga Naţională (HCM Constanţa, HC Odorhei, CSU Suceava şi UCM HC Caraş-Severin), plus câştigătoarea sau finalista Cupei României.

Rezultatele complete din sferturile de finală şi semifinalele Cupei României sunt următoarele:

Sferturi

CSU Suceava-Ştiinţa Bacău 34-30 (16-18)

Energia Pandurii Tg. Jiu-HC Odorhei 37-30 (21-14)

"U" Transilvania Cluj-UCM HC Caraş-Severin 38-30 (16-18)

HCM Constanţa-CSM Satu Mare 43-27 (22-13)

Semifinale

Energia Pandurii Tg. Jiu-CSU Suceava 33-25 (18-12)

HCM Constanţa-"U" Transilvania Cluj 22-21 (11-12

În 2010, Cupa României a fost câştigată de UCM Reşiţa, actuala UCM HC Caraş-Severin, care a fost eliminată la actuala ediţie în sferturile de finală.